Kembla Grange: Illawarra Turf Club Ltd Wednesday 09, February 2022

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 10-Feb-22 10:00PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 45
TRIALS Finalised 9/2 - 7.30am

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:46.46 Last 600m: 0:33.33 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 DON LUIGI Kerry Parker Jeff Penza 0 N/A   Nicconi / Witches Hat
2 2 COUNT DE RUPEE Robert & Luke Price Brock Ryan 1.3 0 N/A   Real Impact / Timeless Choice
3 4 HALLIDAY ROAD Theresa Bateup Ms Nyssa Burrells 1.5 0 N/A   Congrats / Nickynoo's Girl
4 1 COMEBACK STAR Gwenda Markwell Keagan Latham 3.3 0 N/A   Zoustar / Return to Glory
5 6 WESTGROVE Stuart Warden Scott Pollard 4.1 0 N/A   Elvstroem / Thakawa
6 5 MOON STORIES Theresa Bateup Ms Jess Taylor 6.9 0 N/A   Odyssey Moon / Sea Stories

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:47.87 Last 600m: 0:33.80 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 FREAKY FRECKLES Theresa Bateup Ms Jess Taylor 0 N/A   Al Maher / Ruby Love
2 1 CHIRANJEEV Anthony Mountney Ms Robyn Freeman 0.8 0 N/A   The Factor / Agueda
3 4 NOBLE SOLDIER Robert & Luke Price Ms Kathy O'Hara 1.2 0 N/A   Time for War / Princess Fiorella
4 5 SHERWOOD’S ONE Kerry Parker Jeff Penza 1.3 0 N/A   Super One / Mariana Sunset
5 3 LEKVARTE (NZ) Joseph Pride Jay Ford 1.5 0 N/A   Reliable Man / Plumm

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:46.74 Last 600m: 0:33.83 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 DESIGNER MAID Blake Fitzpatrick Ms Kathy O'Hara 0 N/A   Master of Design / Homegrown
2 5 TENORINO Kerry Parker Jeff Penza 0.8 0 N/A   Galileo / Classic Music
3 1 ALQAAB Robert & Luke Price Scott Pollard 1.6 0 N/A   Epaulette / Taghrooda
4 4 TAKSU Joseph Pride Jay Ford 1.7 0 N/A   Equiano / Raining
5 3 EBERLEE Theresa Bateup Ms Jess Taylor 2 0 N/A   Epaulette / Queen of Carthage

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:46.64 Last 600m: 0:33.82 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BUNDEENA John Thompson Chris Williams 0 N/A   Spirit of Boom / Smile of Desire
2 5 PURE HYDROGEN John Thompson Brock Ryan 1.3 0 N/A   Exosphere / Samra
3 1 ARTIEOS Robert & Luke Price Ms Kathy O'Hara 1.5 0 N/A   Flying Artie / So Delicious
4 3 COMPETE John Thompson Jay Ford 6 0 N/A   Spirit of Boom / Invest
5 6 VAIN INVADER Theresa Bateup Ms Jess Taylor 9 0 N/A   Invader / Vain Elaine
6 4 ONE STARRY NIGHT Gwenda Markwell Keagan Latham 15.3 0 N/A   Super One / Hollymount Star

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:47.51 Last 600m: 0:34.51 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 COSMIC IMAGE John Thompson Chris Williams 0 N/A   Deep Field / Bramble Rose
2 3 RUDYARD MISS Robert & Luke Price Brock Ryan 7 0 N/A   Impending / Mrs Kipling
3 2 GUNNAHEADOVSKI Theresa Bateup Ms Jess Taylor 8.3 0 N/A   Headwater / Starovski
4 4 SOUTHERN HIGHLANDS John Thompson Keagan Latham 8.8 0 N/A   Capitalist / Miss Mittagong
5 5 WHATSUPBUTTERCUP Theresa Bateup Ms Robyn Freeman 14.6 0 N/A   Russian Revolution / Buckleupbuttercup

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:46.56 Last 600m: 0:33.66 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 PATRIKA MIST Joseph Ible Ms Nyssa Burrells 0 N/A   Smart Missile / Dawn Mist
2 3 FREEDOM TO DREAM Gwenda Markwell Keagan Latham 0.2 0 N/A   Unencumbered / Magic of Melbourne
3 4 LUCKYIMWITHAIMEE Theresa Bateup Ms Jess Taylor 2.2 0 N/A   Deep Field / Aimee
4 2 BULL BEARING Gwenda Markwell Ms Jess Del Frari 4.5 0 N/A   Bull Point / Itchintowin
5 6 PICTURED A RAINBOW Robert & Luke Price Scott Pollard 6.8 0 N/A   Puissance de Lune / Syrian Steel
6 1 APHRODOTTI Robert & Luke Price Ms Robyn Freeman 6.9 0 N/A   Olympic Glory / Chaplet

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:46.52 Last 600m: 0:33.26 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 HERB Anthony Mountney Ms Robyn Freeman 0 N/A   Sizzling / Unapologetic
2 2 COCHET Robert & Luke Price Brock Ryan 5.5 0 N/A   Hinchinbrook / Cinq Rouge
3 5 LUKEY LUKE Gwenda Markwell Keagan Latham 5.6 0 N/A   Denman / Somethin' Leicajem
4 4 KAFIRA Gwenda Markwell Ms Jess Del Frari 7.9 0 N/A   The Last Lion / Lute
5 1 BOSSY MISSUS Joseph Ible Ms Nyssa Burrells 9.7 0 N/A   Dream Ahead / Missus Boss
6 6 PIRATE BIRD Robert & Luke Price Scott Pollard 10 0 N/A   Lucas Cranach / Miz Riocee

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:47.64 Last 600m: 0:34.32 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 RECKLESS INTENTION Paul Murray Chris Williams 0 N/A   Wilful Default / Miss Direct
2 3 MIL CIENTO Joseph Ible Ms Nyssa Burrells 0.2 0 N/A   Super One / Garland Girl
3 1 HANK’S BOY Gwenda Markwell Keagan Latham 1.2 0 N/A   Cheval de Troy / Our Slew
4 4 NAUTICAL MISS (NZ) Gwenda Markwell Scott Pollard 1.6 0 N/A   Ocean Park / Miss Pageantry
5 2 LAS VEGAS GIRL Robert & Luke Price Brock Ryan 2.6 0 N/A   Winning Rupert / Divine Nature
6 6 RENARD Blake Fitzpatrick Ms Jess Taylor 7.1 0 N/A   Foxwedge / Satin Safari