Royal Randwick: Australian Turf Club Monday 12, October 2020

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 13-Oct-20 7:25PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 105

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:12.34 Last 600m: 0:33.99 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 ULUSABA Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Exceed And Excel / Mabsam
2 5 TOOSTAR John Sargent Keagan Latham 6.8 0 N/A   All Too Hard / Persian Star
3 1 ANOTHER DOLLAR (NZ) Chris Waller James McDonald 6.9 0 N/A   Ocean Park / Make a Wish
4 3 FRENZIED Gai Waterhouse & Adrian Bott Nash Rawiller 8.1 0 N/A   Americain / Paris Tryst
5 2 ATTORNEY (FR) Matthew Smith Jason Collett 8.2 0 N/A   Makfi / Tia Kia
6 4 KNIGHT STAR (IRE) Stephen O'Halloran Blake Spriggs 13.7 0 N/A   Sea The Stars / Tina Bull

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:11.80 Last 600m: 0:34.51 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 ROMANTIC WHISPER Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Stacey Metcalfe 0 N/A   Medaglia d'Oro / Love To Tell
2 5 SKYMAX (GER) Mark Newnham Joshua Parr 16 0 N/A   Maxios / Set Dreams
3 2 DJUKON (GB) Chris Waller James McDonald 16.1 0 N/A   Jukebox Jury / Djumama
4 4 SHAKESPEAR’SGALLEY (IRE) Gai Waterhouse & Adrian Bott Nash Rawiller 16.2 0 N/A   Galileo / Lady Shakespeare
5 1 AQUA D’IVINA Matthew Smith Robbie Dolan 17 0 N/A   Pierro / Aqua D'amore
6 6 TREVELYAN Stephen O'Halloran Blake Spriggs 17.1 0 N/A   Pierro / Dandesha

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.02 Last 600m: 0:33.58 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 10 YAO DASH Gai Waterhouse & Adrian Bott Nash Rawiller 0 N/A   Smart Missile / Rahy Storm
2 8 RULE THE WORLD Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 1.8 0 N/A   Hallowed Crown / Pay Off Now
3 9 SHE’S SO SAVVY John Sargent Ms Rachel King 2.6 0 N/A   So You Think / Norbows Delight
4 7 LE GAI SOLEIL (NZ) John O'Shea James McDonald 2.8 0 N/A   Tavistock / Night Danza
5 3 FILL OF FUN Anthony Cummings Regan Bayliss 3.1 0 N/A   Uncle Mo / Party Hard
6 4 GLOBAL QUEEN Peter & Paul Snowden Tommy Berry 3.3 0 N/A   Snitzel / Subsequent
7 6 HELGA Les Bridge Adrian Layt 4.4 0 N/A   Duporth / Brunnhilde
8 5 HAVIN’ FUN John Sargent Sam Clipperton 6.2 0 N/A   All Too Hard / Our Quivira
9 2 DUTY John O'Shea Glen Boss 8 0 N/A   Fastnet Rock / Risk Aversion
10 1 ASTERIUS Chris Waller Kerrin McEvoy 12.4 0 N/A   Sebring / Valentine Miss

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.61 Last 600m: 0:34.17 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 ROYAL CELEBRATION Ron Quinton Sam Clipperton 0 N/A   Excelebration / Crimson Code
2 1 AESOP’S FABLE John Sargent Robbie Dolan 0.5 0 N/A   Foxwedge / Mallard
3 9 TOMMY GOLD (NZ) John O'Shea James McDonald 0.6 0 N/A   Sacred Falls / Gold Rocks
4 6 SLOW BURN Les Bridge Jason Collett 2.6 0 N/A   Duporth / Hot Flash
5 5 SHADOW CHASER Richard & Michael Freedman Keagan Latham 3.3 0 N/A   Super One / Snow Flight
6 8 THUDSON Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 5.7 0 N/A   Pride of Dubai / Thud
7 3 BLACK ON GOLD Chris Waller Brenton Avdulla 6 0 N/A   Sebring / Fools Gold
8 2 BERDIBEK (FR) John O'Shea Tommy Berry 6.4 0 N/A   Dark Angel / Beraviyna
9 7 THE FIRST RING Gai Waterhouse & Adrian Bott Brandon Griffiths 6.5 0 N/A   Olympic Glory / Ballet Blue

Maiden, Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.42 Last 600m: 0:34.78 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 WAVE Les Bridge Kerrin McEvoy 0 N/A   More Than Ready / Flying Siren
2 2 BARGING TESS David Pfieffer Jason Collett 1.3 0 N/A   Testa Rossa / Barjas
3 3 BROOKS BATTLE John O'Shea James McDonald 1.8 0 N/A   Hinchinbrook / Andromache
4 7 TOO HOT TO TROT Les Bridge Adrian Layt 3.4 0 N/A   Excelebration / Hot Flash
5 4 ITALIAN PRINCESS David Pfieffer Glen Boss 3.7 0 N/A   Zoustar / Saggiatore
6 6 SOMOVA Matthew Smith Robbie Dolan 5.4 0 N/A   Time for War / Marinov
7 5 MANNA FROM HEAVEN Craig Carmody Ms Rachel King 6.2 0 N/A   The Factor / Heaven On a Stick
8 1 ATONEMENT Matthew Smith Blake Spriggs 7.8 0 N/A   Dundeel / Petworth House
9 MOONMIST Edward Cummings 0 N/A Your Song / Halimede

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.99 Last 600m: 0:34.35 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 SIRENS Peter & Paul Snowden Regan Bayliss 0 N/A   Exceed And Excel / Solicit
2 2 BULLET HERO Peter & Paul Snowden Ms Rachel King 1 0 N/A   Vancouver / Francophile
3 7 RUDDOCK Annabel Neasham James McDonald 1.5 0 N/A   Written Tycoon / Nakaaya
4 6 RESILIENT STAR Richard & Michael Freedman Jason Collett 4 0 N/A   More Than Ready / Runway Star
5 9 UNDERSTATEMENT Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 4.1 0 N/A   Fastnet Rock / Pear Tart
6 1 BOW THRUSTER Anthony Cummings Bobby El-Issa 4.2 0 N/A   Press Statement / Nessie
7 5 KING OF HEARTS Craig Carmody Ms Winona Costin 7.4 0 N/A   Sebring / Eloping
8 4 GO TROPPO David Pfieffer Glen Boss 9.2 0 N/A   Hinchinbrook / Set to Skelter
9 10 YELLOWSTONE Gai Waterhouse & Adrian Bott Nash Rawiller 11.8 0 N/A   Pierro / Montana Sunset
3 DEEP SPRING Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A Hinchinbrook / Waytoohigh

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.72 Last 600m: 0:34.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 EDMOND Peter & Paul Snowden Regan Bayliss 0 N/A   Excelebration / Avec Mon Ami
2 7 SHAOLIN TEMPLE (NZ) John O'Shea Ms Rachel King 6.8 0 N/A   Lonhro / The Warrior Woman
3 8 SO UNITED Gai Waterhouse & Adrian Bott Nash Rawiller 6.9 0 N/A   So You Think / Maglissa
4 3 MONEY NOT MY GOD Richard & Michael Freedman Kerrin McEvoy 7.4 0 N/A   Headwater / Kalamata
5 6 RAINBOW CONNECTION Matthew Dunn Jason Collett 10.5 0 N/A   Choisir / Gaudeamus
6 5 OREGON TRAIL James Cummings Joshua Parr 12 0 N/A   Sidestep / Klamath Falls
7 10 TEARS OF EFFORT David Pfieffer Glen Boss 13.3 0 N/A   Reward for Effort / Tears of Argentina
8 9 STOLTZ Annabel Neasham James McDonald 14.9 0 N/A   More Than Ready / Decelerator
2 LONDON SKIES (NZ) Anthony Cummings Bobby El-Issa 0 N/A Dalghar / Georgia Blues
4 NON COMPLIANT (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A Savabeel / Raziyya Of Sydney

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.81 Last 600m: 0:35.02 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 HAVEN Stephen O'Halloran Keagan Latham 0 N/A   I Am Invincible / Gamba
2 4 INDIGENOUS John O'Shea James McDonald 0.4 0 N/A   Wandjina / Pasar Silbano
3 2 ENSTARNITO Ron Quinton Ms Rachel King 0.6 0 N/A   Zoustar / Encenito
4 5 LENNON Les Bridge Kerrin McEvoy 3 0 N/A   Shamus Award / Tragic Moment
5 6 MISS CONNIE (GB) Ron Quinton Sam Clipperton 5.3 0 N/A   Exceed And Excel / Connote
6 1 DR KIRSHNER Ron Quinton Ms Madeline Owen 18.9 0 N/A   Deep Field / Crimson Cash

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.50 Last 600m: 0:33.84 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 CAPTIVANT Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0 N/A   Capitalist / Speedboat
2 4 LUCKY SUN Mark Newnham Joshua Parr 0.1 0 N/A   Maurice / Fashion Sniptz
3 9 CONGLOMERATE Peter & Paul Snowden Tim Clark 0.5 0 N/A   Written Tycoon / Tender Mercies
4 8 SATIRICAL GLORY John Sargent Sam Clipperton 0.6 0 N/A   So You Think / Satirical Lady
5 3 JUMBO GOAL Gary & John Moore Nash Rawiller 3.2 0 N/A   Exceed And Excel / Whistling Dixie
6 1 BACCHANALIA James Cummings James McDonald 3.6 0 N/A   Exceed And Excel / Thalia
7 6 PRINCE OF ROME Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 7.4 0 N/A   Snitzel / Palatine Hill
8 7 REGINALD Anthony Cummings Regan Bayliss 8.3 0 N/A   Casino Prince / High Heaven
5 MONTANA FLASH Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A Star Turn / Dukemore

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:43.09 Last 600m: 0:33.04 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 CERDA Gai Waterhouse & Adrian Bott Nash Rawiller 0 N/A   Snitzel / Comprende
2 6 FOUR MOVES AHEAD John Sargent Robbie Dolan 0.1 0 N/A   Snitzel / Doulmera
3 2 BAHAHAA Gai Waterhouse & Adrian Bott Jason Collett 0.2 0 N/A   Shalaa / Intiba
4 1 AMEN CORNER Peter & Paul Snowden Tommy Berry 0.7 0 N/A   I Am Invincible / Augusta Proud
5 4 CAMINO REAL James Cummings Kerrin McEvoy 1.4 0 N/A   Shamardal / Ventura
6 10 TESTIMONIAL James Cummings Ms Rachel King 1.8 0 N/A   Medaglia d'Oro / Panegyria
7 9 TANZIMAT James Cummings James McDonald 2.2 0 N/A   Lonhro / Ottoman
8 3 BRIGHT FLIGHT Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 2.3 0 N/A   Zoustar / Gliding
9 7 HINCHINJIVE Ron Quinton Sam Clipperton 5.4 0 N/A   Hinchinbrook / Amy's Glen
8 I LIKE BIG PUTTS Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 0 N/A Cable Bay / Very Choosy

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:42.90 Last 600m: 0:32.98 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 CHIEF GERONIMO Gai Waterhouse & Adrian Bott Quayde Krogh 0 N/A   More Than Ready / The Warrior Woman
2 6 KOSCIUSKO Patrick Webster Brandon Griffiths 3.3 0 N/A   All Too Hard / Zauberin
3 3 DUNBRODY POWER John Thompson Ms Rachel King 3.6 0 N/A   All Too Hard / She's a Fox
4 5 HIBISCUS LADY Ron Quinton Ms Madeline Owen 3.9 0 N/A   Foxwedge / Mondeuse
5 10 SNITZIFY Peter & Paul Snowden Tommy Berry 4.3 0 N/A   Snitzel / Snipify
6 7 LANDO BAY John Thompson Nash Rawiller 5.1 0 N/A   Sebring / Lacara
7 4 FOXBOROUGH John Sargent Keagan Latham 5.2 0 N/A   Dissident / Sense of Pride
8 9 SAHRA Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 5.3 0 N/A   Hinchinbrook / Desert End
9 8 ONSLAUGHT Peter & Paul Snowden Joshua Parr 5.4 0 N/A   Snitzel / Patronage
10 1 ALL THINGS John Sargent Sam Clipperton 5.5 0 N/A   So You Think / Popcorn Charley

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:42.38 Last 600m: 0:32.30 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BELIEBER Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Zoustar / Sense And Reason
2 10 TASTEBUD Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 0.5 0 N/A   Hinchinbrook / Follow That Cat
3 7 ROSA MOYESSI Mark Newnham Joshua Parr 2.8 0 N/A   I Am Invincible / Lady Lynette
4 8 SUPREMO John Thompson Nash Rawiller 3.5 0 N/A   Written Tycoon / Dizelle
5 6 PARTY LADY Peter & Paul Snowden Tommy Berry 4.1 0 N/A   Redoute's Choice / Champagne Run
6 9 TAMERLANE James Cummings James McDonald 4.7 0 N/A   Golden Horn / Wordcraft
7 4 INDIANA FALLS (NZ) John O'Shea Ms Rachel King 4.9 0 N/A   Sacred Falls / Pinata
8 3 DANZETTE Peter & Paul Snowden Adrian Layt 9.1 0 N/A   Epaulette / Sleight of Hand
9 5 PALISADES Patrick Webster Brandon Griffiths 9.3 0 N/A   So You Think / Secover
2 CAESARS PALACE Anthony Cummings Regan Bayliss 0 N/A Casino Prince / Soffraaj

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:43.20 Last 600m: 0:33.55 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 CODEBREAKER Mark Newnham Joshua Parr 0 N/A   Exceed And Excel / Puzzle
2 1 ADDISON RESERVE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 3.5 0 N/A   Scissor Kick / Balance of Nature
3 5 CROSS CREEK John O'Shea Sam Clipperton 4.3 0 N/A   Choisir / Brothers Dream
4 6 FOUND OUR THRILL Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 4.4 0 N/A   Vancouver / Blueberry Hill
5 8 REVERSE James Cummings James McDonald 4.5 0 N/A   Exceed And Excel / Virage de Fortune
6 3 CHESTNUT SCAFFA Patrick Webster Brandon Griffiths 4.8 0 N/A   All Too Hard / Soda No Ice
7 2 AFFILIATE Peter & Paul Snowden Regan Bayliss 7.5 0 N/A   Pierro / Lilakyn
9 SALUTADEEL Peter & Paul Snowden Tommy Berry 0 N/A Dundeel / Salutations
7 JOJO WAS A MAN John Thompson Ms Rachel King 0 N/A Al Maher / Jo Jo Girl