Wagga Riverside: Murrumbidgee Turf Club Tuesday 13, August 2019

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Heavy 8
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 14-Aug-19 1:01AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 47

Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:01.35 Last 600m: 0:36.10 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 A THOUSAND DEGREES Mitchell Beer Jordan Mallyon 0 N/A   Nicconi / Bella Demure
2 3 HARDACHAK Trevor Sutherland Bryan Murphy 0.06 0 N/A   All Too Hard / Chakvetadze
3 5 SUPPLYZING Donna Scott Ms Amanda Masters 0.11 0 N/A   Shinzig / Supply Chain
4 4 SNIPPET OF GOLD Gary Colvin Brad Clark 2.63 0 N/A   Snippetson / Miss Cee
2 DIDNT EVEN KISS ME Scott Spackman Josh Richards 0 N/A Murtajill / Homerette

Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:02.48 Last 600m: 0:36.81 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Notre Reve)
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 VIN DU JOUR Mitchell Beer Jordan Mallyon 0 N/A   So You Think / Perfect Vintage
2 5 WHO TOLD YA Chris Heywood Aaron Sweeney 1.24 0 N/A   Strada / You Ess Odyssey
3 1 COWBOY HOUR George Dimitropoulos Bryan Murphy 2.35 0 N/A   Magic Albert / Toulon Bay
SB 3 NOTRE REVE Trevor Sutherland Ms Amanda Masters 0 N/A   Not a Single Doubt / Revived
2 JAYTEE’S THE FOX Scott Spackman Josh Richards 0 N/A Foxwedge / Peach Tree

Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:02.53 Last 600m: 0:35.22 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 TARAAHSE Wayne Carroll Brad Clark 0 N/A   Mossman / Eshaarat
2 3 NOTHIN’ LIKE HARRY Garry Worsnop Brodie Loy 3.07 0 N/A   Nothin' Leica Dane / Blameless
3 1 GALAXY FORCE Donna Scott Ms Amanda Masters 3.89 0 N/A   Astronomer Royal / Wifi
4 4 RED MEDUSA Chris Heywood Aaron Sweeney 4.1 0 N/A   Snippetson / Winged Medusa
5 2 JUST LIKE HARRY Kevin Hanley Bryan Murphy 5.48 0 N/A   Strada / Dream Lady

Maiden, Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:02.34 Last 600m: 0:36.07 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 SUPALUX Gary Colvin Brodie Loy 0 N/A   Delago Deluxe / Level
2 5 SWANKY COD Ryley Menz Josh Richards 1.38 0 N/A   O'lonhro / Ruapehu
3 2 SIOFRA Mitchell Beer Jordan Mallyon 6.18 0 N/A   So You Think / Astounded
4 1 EX STREAM Andrew Sheahan Bryan Murphy 6.28 0 N/A   Raheeb / So Stream
5 6 SWEET PIERRE Trevor Sutherland Ms Amanda Masters 6.64 0 N/A   Pierro / Sweetness 'n Light
6 3 STUTTGART Robert Anderson Brad Clark 13.66 0 N/A   Lucas Cranach / Fortunate Girl

Maiden, Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:02.58 Last 600m: 0:36.53 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 USTINOVA Trevor Sutherland Bryan Murphy 0 N/A   Ustinov / Perdoro
2 5 SPINHER Ron Stubbs Brodie Loy 0.49 0 N/A   Casino Prince / Very Bright
3 3 MURTASTEEL Mitchell Beer Jordan Mallyon 0.94 0 N/A   Murtajill / Involare
4 1 FAVOURITE SONG Gary Colvin Brad Clark 9.1 0 N/A   Your Song / Headsup
5 4 SPIN ’N’ WIN Danny Parsons Josh Richards 103.41 0 N/A   Nicconi / Dream Spinner
2 MOLYWIL Donna Scott Ms Amanda Masters 0 N/A Star Witness / Madam Nash

Maiden, Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:01.39 Last 600m: 0:35.91 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 FACTOR EX (NZ) Gary Colvin Brad Clark 0 N/A   Excelebration / Desert Fairy
2 1 CARNINA Trevor Sutherland Bryan Murphy 6.83 0 N/A   All Too Hard / Convene
3 4 SIGNAL HILL Mitchell Beer Jordan Mallyon 7.67 0 N/A   Star Witness / Tafelberg
4 5 THE WHOLE SHEBANG Craig Widdison Nick Souquet 18.91 0 N/A   Rebel Raider / Moonrise Millie
3 NARROW ESCAPE Danny Parsons 0 N/A Murtajill / Rushcutter

Maiden, Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:02.64 Last 600m: 0:36.62 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BELL’S INNOCENT John Whitelaw Brodie Loy 0 N/A   Bel Esprit / She's Innocent
2 5 UNPLUCKED Rodger Waters Bryan Murphy 0.23 0 N/A   Pluck / Arziki
3 3 DOUBLE STEP Andrew Sheahan Ms Megan Creed 0.61 0 N/A   Testa Rossa / Pasadoble
4 4 MISS KAANAPALI Trevor Sutherland Ms Amanda Masters 1.48 0 N/A   Bon Hoffa / Shadow Me
5 2 BLIXAM Chris Heywood Aaron Sweeney 12.77 0 N/A   Strada / Teens

Three-Years-Old,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:00.44 Last 600m: 0:34.78 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BLITZAR Chris Heywood Aaron Sweeney 0 N/A   Deep Field / Breannon
2 3 DEMANDING MO Trevor Sutherland Ms Amanda Masters 2.94 0 N/A   Uncle Mo / Demanding Miss
3 6 ZABERFELDIE (NZ) Mitchell Beer Jordan Mallyon 3.37 0 N/A   Zacinto / Condover
4 5 WILLYBEAFACTOR Trevor Sutherland Bryan Murphy 8.69 0 N/A   The Factor / Mysteries
5 2 BLUE JEAN BABY (NZ) Mitchell Beer Ms Hollee Bohr-Howell 9.95 0 N/A   Ferlax / Silenzia Blue
6 4 MAHSINGER Gary Colvin Brad Clark 13.19 0 N/A   Al Maher / Torchsinger

Three-Years-Old,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:01.93 Last 600m: 0:36.15 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 TOFFEE DOLL Craig Widdison Nick Souquet 0 N/A   Toorak Toff / Diamond Doll
2 3 TIDAL FORCE Kym Davison Bryan Murphy 3.96 0 N/A   Puissance de Lune / Bokissa
3 1 BLAZING ZONE Trevor Sutherland Ms Amanda Masters 7.38 0 N/A   Eurozone / Blazing Dragon
4 5 TOUGH JAMES Garry Worsnop Brodie Loy 12.7 0 N/A   Al Maher / Uranie
5 2 THINK HE MEI (NZ) Mitchell Beer Jordan Mallyon 13.4 0 N/A   So You Think / Mei Lin Mao
6 6 DEEMED CORRUPT Kerry Weir Ms Megan Creed 16.56 0 N/A   Krupt / Mythical Candi

Three-Years-Old,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:02.69 Last 600m: 0:36.85 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BLESS YOU TOBY Trevor Sutherland Bryan Murphy 0 N/A   Shamus Award / Toby Bess
2 5 SOMALS Craig Widdison Nick Souquet 0.59 0 N/A   Helmet / Somaly Miss
3 3 BROTHER OF MINE Mitchell Beer Jordan Mallyon 7.68 0 N/A   Canford Cliffs / Orphan
1 ALISE Scott Spackman Josh Richards 0 N/A Canford Cliffs / Ausbred Rose
4 NOBLE CLASS Dean Grass 0 N/A Whittington / Aristocracy