Tamworth: Tamworth Jockey Club Wednesday 05, September 2018

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5
Back to top
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 6
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 06-Sep-18 1:01AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 22


Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:04.12 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 AUTUMN RIDGE Melanie O'Gorman Luke Cumberland 5 N/A   Dream Ballad / Youth Dew
2 2 OLIVIA’S GIRL Sue Grills Reece Jones 0.49 1 N/A   Mutawaajid / Olivia Grace
3 3 SEMTEX Cody Morgan Ms Chelsea Hillier 1.86 2 N/A   Smart Missile / Emma Princess
4 5 WISH ME LUCK Stephen Jones Ms Wendy Peel 5.06 3 N/A   Congrats / Fuwa
5 4 SLYVIA Craig Martin Ms Jessica Drury 7.49 4 N/A   Eavesdropper / Dido


Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:02.22 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 SHIVER ME TIMBERS Sue Grills Ms Skye Bogenhuber 2 N/A   Dream Ahead / Shivering
2 5 ZIPPY HIPPY Adam Vine Reece Jones 0.94 1 N/A   Haayil / Scilly
3 4 TEPPUM Melissa Dennett Luke Cumberland 1.18 3 N/A   Sepoy / Shiroko
4 2 MANABAR Cody Morgan Ms Wendy Peel 4.46 5 N/A   Manhattan Rain / Opalize
5 1 CAESAR’S GHOST Jeremy Everson Ms Jessica Drury 4.9 4 N/A   Roman Emperor / Gretchenella


Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:04.96 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 MO’S GLORY Rodney Northam Reece Jones 1 N/A   Uncle Mo / Maddi Jayne
2 1 AIN’TABAY Stephen Jones Ms Skye Bogenhuber 0.25 4 N/A   Foxwedge / Hypernova
3 3 REDOUTE’S SPIRIT Cody Morgan Ms Wendy Peel 1.47 3 N/A   Wandjina / Miss Spirituality
4 4 TELESILLA Melissa Dennett Luke Cumberland 12.4 2 N/A   Poet's Voice / Bodega Miss


Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:02.88 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 HARBOURING Rodney Northam Reece Jones 2 N/A   Harbour Watch / Crystal Belle
2 4 NARDINI SONG Cody Morgan Ms Wendy Peel 0.12 1 N/A   Bernardini / Wildesong
3 3 KHOPOLI Melanie O'Gorman Ms Chelsea Hillier 6.8 3 N/A   Instinction / Imagica
4 1 AUSSIE DREAM Scott Thompson Luke Cumberland 10.36 4 N/A   Dream Ballad / Aussie Beauty


Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:03.81 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 KEIGHLEY SUN Cody Morgan Ms Skye Bogenhuber 3 N/A   Manhattan Rain / Countless Moments
2 3 HEY DUDE Melanie O'Gorman Luke Cumberland 0.04 1 N/A   Ready As / Azarcea
3 1 ANNA’S REQUIEM Rodney Northam Reece Jones 0.44 2 N/A   Declaration Of War / Akhmatova
4 2 ELAVADA Peter Sinclair Ms Wendy Peel 1.55 4 N/A   Arlington / Fool's Ride