Normal Form

Easy Form

Scone: Scone Racing Club

Legend
i Good performance j Better performance k Best performance  
e <83% c 84-91% a 92-97% o 98-100%
Race 1 - CRESSFIELD MAIDEN HANDICAP (1000 METRES) 12:20PM
Total prize money $40,000
Tab No. Silk Horse Name Trainer Jockey Dist. Win % Expert Rating
1
LOCUS Toby Edmonds Glyn Schofield 0%
2
LUCK’S A CHANCE Kristen Buchanan Paul King 0%
3 BEE NEATA Wendy Roche SCRATCHED
4
DECEPTACON Kris Lees Brenton Avdulla 50%
5
TAVISKY (NZ) Greg Preston Ms Deanne Panya (a2/50kg) 0%
6
TRILLI FILLY Rodney Northam Tommy Berry 0%
7
KENNYWYN Les Roberts Anthony Cavallo 0%
8
MR CASSON Peter H Bloomfield Ms Jess Taylor 0%
9
FLYING METEOR Damien Lane Jason Collett 0%
10
BLINKIN SNAZZY Sue Grills Christian Reith 0%
11
DANZON Paul Messara Andrew Adkins (a2/50kg) 0%
12
WHITULA Brett Cavanough Patrick Moloney 0%
13 SUPERCHARGED John Bannister Ms Rachel King (a2/50kg) SCRATCHED
Race 2 - PAGES MAIDEN PLATE (1300 METRES) 12:55PM
Total prize money $40,000
Tab No. Silk Horse Name Trainer Jockey Dist. Win % Expert Rating
1 AGLET Brett Cavanough Tye Angland (late alt) SCRATCHED
2
CLARENCETOWN Grant Allard Jason Collett 0%
3
SKIFIELD Chris Waller Tommy Berry 0%
4 MOUNT PANORAMA Gary Moore Tim Clark SCRATCHED
5
KIJITO Kris Lees Ms Rachel King (a2/50kg) 0%
6 SCHOOL FEE Tim Martin Adam Hyeronimus SCRATCHED
7 PROFUSIVE (NZ) Chris Waller Kerrin McEvoy SCRATCHED
8
WESTON Peter Robl Brenton Avdulla 0%
9
STAR OF MONSOON Gerald Ryan Joshua Parr 0%
10
THAI BOXING Chris Waller Kerrin McEvoy 0%
11 WALDO WALDORF Noel Mayfield-Smith Andrew Adkins (a2/50kg) SCRATCHED
12
ORRY BOY Jenelle Butler Christian Reith 0%
13
GRAND PERIL Dean Mchardie Glyn Schofield 0%
14
CYMBALISM Chris Waller Hugh Bowman 33%
15 CLOVER CLUB Simon Casey SCRATCHED
16
LUCKY STARLET Jeremy Sylvester Robert Thompson 0%
Race 3 - INGLIS 2YO CHALLENGE (1100 METRES) 1:35PM
Total prize money $100,000
Tab No. Silk Horse Name Trainer Jockey Dist. Win % Expert Rating
1
MATCHFOX Paul Perry Kerrin McEvoy 0%
2
I AM LEXUS Peter Robl Jay Ford 0%
3
SILVER SUPER Jenelle Butler Hugh Bowman 0%
4
EXCELAMOUR Kris Lees Brenton Avdulla 33%
5
BURDEN OF PROOF Theresa Bateup Ms Rachel King (a) 0%
6
COZURSMART Paul Perry Glyn Schofield 0%
7
STAGE PASS Clarry Conners Jason Collett 0%
8
BORN IN BARCELONA Rodney Northam Tommy Berry 0%
9 AMERICAN MOMENTS Kristen Buchanan Christian Reith SCRATCHED
10
EXPANDING LOVE Paul Perry Patrick Moloney 0%
11
GOTTOGO Joan Pracey Ms Kathy O'Hara 0%
12
TAQUEDA Theresa Bateup Ms Jess Taylor 0%
13
FOXWEDGE PHOEBE Scott Thompson Andrew Adkins (a) 0%
14
ICELAND Brett Cavanough Greg Ryan 0%
15
MAGIC SEARCH David Pfieffer Tim Clark 0%
16 SHOWUS YA DIAMONDS Barry Lockwood SCRATCHED
17
DEE YOU SEE KAY Jeremy Sylvester Robert Thompson 0%
18 LUCY’S LEGACY Gary Nickson Ms Kacie Adams SCRATCHED
19
TESTAVIEW Jason Deamer Blake Spriggs (late alt) 0%
Race 4 - NEWGATE CLASS 1 HANDICAP (1600 METRES) 2:10PM
Total prize money $40,000
Tab No. Silk Horse Name Trainer Jockey Dist. Win % Expert Rating
1 BASE CAMP Scott Singleton SCRATCHED
2 MATE STORY Jean Dubois Johan Victoire SCRATCHED
3 WAVE REVIEWS (GB) Chris Waller Kerrin McEvoy SCRATCHED
4
PLEASED Darren Beadman Brenton Avdulla 16%
5
CALABASH EXPRESS Martin Mcinerney Jason Collett 8%
6
ESTIKHRAAJ (GB) Chris Waller Hugh Bowman 10%
7
LASZLO Kristen Buchanan Christian Reith 11%
8
MY TAGOSON Rodney Northam Robert Thompson 14%
9
ALLEZ BIEN (NZ) Bjorn Baker Tim Clark 12%
10
JAYZOU Allan Kehoe Grant Buckley 3%
11
ONLY CHOICE (NZ) Kurt Goldman Mitchell Bell 25%
12 UNBRIDLED POWER Kris Lees Andrew Gibbons SCRATCHED
13
USENA Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 10%
14 AL CUBANA Brett Cavanough Greg Ryan (late alt) SCRATCHED
15
AUSTIN (NZ) Rodney Robb Mathew Cahill 5%
16
MAKFI LASS Brett Cavanough Tommy Berry 25%
17
CUT THE MUSTARD Melanie O'gorman Ms Rachel King (a2/50kg) 16%
18
HOW DO YOU DO Paul Perry Paul King 9%
19 TICKET TO RICHES Steve Hodge SCRATCHED
20
YULONG BAOHU Allan Kehoe Ms Jess Taylor (late alt) 11%
Race 5 - WIDDEN STUD CLASS 1 HANDICAP (1100 METRES) 2:45PM
Total prize money $40,000
Tab No. Silk Horse Name Trainer Jockey Dist. Win % Expert Rating
1
CADOGAN Bjorn Baker Jason Collett 20%
2
GHOSTLY Darren Beadman Brenton Avdulla 20%
3 ONCE MORE A LADY Joseph Pride Hugh Bowman SCRATCHED
4
AQUATIC Chris Waller Kerrin McEvoy 9%
5 BEST GUESS Chris Waller Kerrin McEvoy SCRATCHED
6
TIME OUT OF MIND Kris Lees Glyn Schofield 25%
7
LIEUTENANT DAN David Pfieffer Hugh Bowman (late alt) 33%
8
NERETVA Grant Allard Andrew Adkins (a2/50kg) 4%
9
SETTLERS Jeremy Sylvester Robert Thompson 11%
10
DEER MOUNTAIN Peter Robl Jay Ford 14%
11 MOCCASIN MISS Gary Portelli Ms Deanne Panya (a2/50kg) SCRATCHED
12
SUNCRAZE Melanie O'gorman Tim Clark 25%
13 IMPREGNABLE Toby Edmonds Glyn Schofield SCRATCHED
14
WILLIAMSON Wanda Ings Grant Buckley 20%
15
DON’T DOUBT HER Rodney Northam Christian Reith 11%
16 SMOOTH TRUTH Tim Mcintosh Jeff Penza SCRATCHED
17
JOANNE’S CRUISIN’ Steve Hodge Paul King 11%
18
ORI ON FIRE Cameron Crockett Greg Ryan (late alt) 20%
19
AS YAWOOD Sue Grills Tommy Berry 20%
20 SERIOUS STAR Ken Lantry SCRATCHED
Race 6 - TURANGGA FARM CLASS 2 HANDICAP (1300 METRES) 3:20PM
Total prize money $40,000
Tab No. Silk Horse Name Trainer Jockey Dist. Win % Expert Rating
1
THE REVEREND DEMON Bjorn Baker Jason Collett 18%
2
POUND STERLING Chris Waller Hugh Bowman 9%
3
THE GETAWAY Paul Perry Keagan Latham 18%
4
BRULEE Peter Robl Joshua Parr 18%
5
PALLADIAN Michael, Wayne & John Hawkes Christian Reith 10%
6
DIXIE CHICK David Pfieffer Glyn Schofield (late alt) 14%
7 PEPPERBERRY Paul Snowden Kerrin McEvoy SCRATCHED
8
SISKEN Darren Beadman Tommy Berry 33%
9
L’ELU Rodney Northam Brenton Avdulla 25%
10
ANOTHER LARGA Damien Lane Jay Ford 11%
11 SERIOUS HOFFA Jason Deamer Tim Clark SCRATCHED
12
ASSURITY Sue Grills Mathew Cahill 18%
13 YOUR WITNESS Jason Coyle Ms Kathy O&#39;Hara SCRATCHED
14
HUSSONPLAZA Stephen Jones Ms Rachel King (a2/50kg) 20%
15
KATE’S PEARL Damien Lane Blaike McDougall (a3/52kg) 10%
16
LEICA’S LASS Brett Cavanough Jeff Penza 25%
17
EXIT ONLY Jan Bowen Grant Buckley (late alt) 5%
Race 7 - DARLEY SCONE CUP (1600 METRES) 3:57PM
Total prize money $200,000
Tab No. Silk Horse Name Trainer Jockey Dist. Win % Expert Rating
1
FABRIZIO Gai Waterhouse & Adrian Bott Jason Collett 57%
2
MIGHTY LUCKY Fred Cowell Chris O'Brien 19%
3
AMOVATIO Chris Waller Hugh Bowman 20%
4
FAMOUS SEAMUS (NZ) Noel Mayfield-Smith Jay Ford 21%
5
TESTASHADOW Gary Portelli Ms Deanne Panya (a) 20%
6
PAJARO (NZ) Paul Snowden Brenton Avdulla 14%
7 GREEN SWEET (USA) Jean Dubois Johan Victoire SCRATCHED
8
SINGING (FR) Kris Lees Robert Thompson 20%
9
MOHER Darren Beadman Kerrin McEvoy 28%
10 KELLYVILLE FLYER Jason Attard Jeff Penza SCRATCHED
11
GOD’S IN HIM Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 27%
12
DUCA VALENTINOIS (IRE) Darren Beadman Michael Dee 17%
13
QUEENSBERRY RULES (IRE) Jeremy Sylvester Ms Tegan Harrison 23%
14
PURE PRIDE (NZ) Murray Johnson Patrick Moloney 8%
15
ROYAL TUDOR Rodney Ollerton Christian Reith 36%
16
IT’S A SHAMOZZLE Mary Moses Vad Bolozhinskyi 30%
17 MISHANI WARRIOR Shane Edmonds SCRATCHED
18
SUPPLY AND DEMAND Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 27%
19 REIBY THE RED Jason Attard SCRATCHED
20 BLOOD RED MOON Geoff O'Brien SCRATCHED
Race 8 - PRYDE'S EASIFEED COUNTRY CUP - BENCHMARK 85 HANDICAP (1400 METRES) 4:35PM
Total prize money $80,000
Tab No. Silk Horse Name Trainer Jockey Dist. Win % Expert Rating
1 TIMELESS PRINCE Tony Newing Nick Heywood (a3/55kg) SCRATCHED
2
EGYPTIAN RULER Ken Lantry Ms Rachel King (a2/50kg) 19%
3
CROOKED STICK Stephen Jones Glyn Schofield 21%
4
NEXT LEVEL Gary Portelli Ms Deanne Panya (a2/50kg) 18%
5
AFTER ALL THAT Rodney Northam Robert Thompson 23%
6
AGENT (NZ) Craig Weeding Jeff Penza 10%
7
HAMMOON BOY Sue Grills Tommy Berry 19%
8
SURFIN’ SAFARI Paul Perry Keagan Latham 19%
9
OSCAR’S CHOICE Bob Holloway Blake Spriggs 22%
10 OUR SARASTRO Connie Greig SCRATCHED
11 MISHANI STEALTH Shane Edmonds SCRATCHED
12
MOSGIEL RUBY Matthew Robinson Jay Ford 18%
13
STAR REFLECTION Kris Lees Kerrin McEvoy 25%
14
BLOOD RED MOON Geoff O'Brien Ms Rachael Murray 19%
15
DARTS AWAY Barbara Joseph & Paul Jones Blaike McDougall (a3/52kg) 18%
16
EXITOZO Scott Thompson Andrew Adkins (a2/50kg) 22%
17
NOT FOR EXPORT Dar Lunn Christian Reith 8%
18
TASTE OF MONEY Jeremy Sylvester Ms Tegan Harrison 13%